Rekonštrukcia interiéru domu, Babkov

Rodinný dom s tromi podlažiami. Typický príklad prosociálne zmýšľajúcej rodiny v 70-80 tých rokoch.
Prízemie, skôr suterén s letnou kuchyňou, malým prechodným bytom a s nemalou rozlohou miestností pre technické zariadenia domu (sklady, kotolňa, práčovňa, garáž,…).
1.np zamerané výlučne obytnej funkcii. S neexistujúcim zádverím (v ktorom sa nachádza schodisko spájajúce všetky podlažia domu), chodbou, do ktorého ústia snáď všetky dvere na podlaží, kuchyňou na jednej strane podlažia a obývaciou miestnosťou na druhej.
2.np resp. podkrovie slúži sem-tam na príležitostne prenocovanie prázdninových kamarátov, či príbuzných, ale zväčša ako další skladový priestor.

Mladá rodinka zvažovala najskôr predaj samotnej nehnuteľnosti. No spätosť s prírodou, voľnosťou rôznorodých aktivít a zároveň súkromím, sa bývanie v byte nedá ani porovnať.

Tak bolo našim spoločným cieľom vytvorenie plnohodnotného bývania podľa predstáv majiteľov bez zbytočných zásahov do konštrukcii a priestorov, ktoré sa budú rekonštruovať neskôr (pravdepodobne aj s inou funkčnou náplňou).

Vzniká koncept bytu s potenciálom samostatne fungujúcej jednotky so strešnou terasou/resp. balkónom prístupným zo všetkých obytných miestnosti. Navrhli sme zádverie, komunikačnej línii sme vzali aspoň jedny dvere, vytvorili sme hlavnú spoločenskú zónu orientovanú na juhovýchod (kuchyňa + jedáleň + obývacia miestnosť), všetky izby, vrátane spálne majú balkón s orientáciou na juh a kúpeľňa dostala viac svetla z interieru i exteriéru…

Interiér je plný svetla, farieb a dostal útulnejší a teplejší charakter. Zobytnený priestor bytu (december 2015) čaká na realizáciu interiérových prvkov. Na základe citu majiteľky a zručnosti majiteľa sa podarilo zrealizovať funkčne a jednoducho stvárnený kuchynský priestor tak, aby napĺňal potreby rozrastajúcej rodinky.

Miesto: Babkov
Autor: Ing. arch. Peter Kasman
Rok: 2015 / 2016