Dom nad dedinou, Malá Čierna

Rodinný dom je prvým v budúcom rozšírení územného plánu dediny Malá Čierna. Nespevnená prístupová cesta je v súčasnosti jedinou líniou, ktorá pretína pastvinu medzi dedinou a lesom. Tak sa stáva lúka jedným z princípov tvorby. Zastavanú plochu trasformovať do lúky.

Vjazd na pozemok je zo severnej strany, kde sa nachádza dvojgaráž, sklady, kotolňa a vstup do domu. Prechodom cez zádverie sa dostávame priamo do hlavnej obytnej miestnosti – kuchyňu, jedáleň, obývaciu izbu. V strede obývacej izby je priame schodisko do podkrovia, kde sa na oboch stranách schodiska nachádzajú detské izby. Z hlavnej obývacej miestnosti na prízemí sa ešte prechádza do spálne so samostatným šatníkom a kúpeľňou.

Dom je navrhovaný ako murovaný dvojtrakt zložený z obytnej časti – podkrovie so štítovou stenou – a jednopodlažným zázemím domu so zelenou strechou. Z juhovýchodnej strany je dom otvorený výhľadom nielen na dedinu, ale aj na masív Malofatranského Kľaku. Presklené plochy v tejto časti domu presvetľujú do celej hĺbky obytných miestností. Z východnej a západnej strany sa dom inšpiruje tradičným tvaroslovím trojuholníkového tvaru strechy domov, ktoré sú v dedine. Dom je však bez klasického hrebeňa strechy, masívna západná valba vytvárajúc spomínané dve podkrovné detské izby sa spája sa so štítovou stenou v jednom bode.

Dom je novotvarom avšak preberá tvarovanie hmoty strechy z tradičnej architektúry dedín Rajeckej doliny.

Miesto: Malá Čierna, SR
Autor: Ing. arch. Peter Kasman
Rok: 2015-2016

Materiály: Heluz
Presklené plochy: Slovacom, s.r.o.
Stavebné práce: svojpomocne
Foto: David Mackovič Photography