Dva rodinné domy súrodencov na spoločnej parcele, Konská

Dva rodinné domy sú navrhnuté v prieluke zastavaného územia obce Konská pri Rajci. Vlastníkmi sú súrodenci a ich rodiny. Napriek úzkej stavebnej parcele (cca 16m) sú na pozemku umiestnené okrem dvoch rodinných domov aj dve garáže s krytým parkovacím státím. Umiestnenie týchto objektov je podriadené vytvoreniu samostatných súkromných / intímnejších odpočinkových zón tak, aby aktivity oboch rodín neboli vzájomne narušené. Napriek priamemu napojeniu parcely na hlavnú komunikáciu obce sú oba rodinné domy od hluku z cesty čiastočne chránené spomínanou garážou.

Objekty majú identickú dispozíciu. Na prízemí sú umiestnené vstupné priestory, kotolňa a wc so sprchou, ktoré tvoria v otvorenom priestore jednu hmotu. Zvyšný otvorený priestor tvorí kuchyňa s jedálňou, ktorá “komunikuje” cez otvorené schodisko s obývacou izbou orientovanou na juhozápad. V podkroví sa nachádza súkromná časť – dve izby, spálňa a kúpeľňa s wc. Spálňa má v rámci miestnosti šatník a menšiu pracovňu, ktoré majú možnosť uzatvorenia.

Stvárnenie bývania pre mladých klientov a ich rodiny je jednoduché tvarom, štruktúrou i materiálom. Rodinný dom archetypálneho charakteru je dotvorený vonkajšou terasou, ktorá plynule nadväzuje na základné funkcie prízemia (obývacia izba, kuchyňa s jedálňou a vstup). Na severnej fasáde je spustená plechová krytina strechy až po upravený terén. Tým je táto fasáda chránená pred nepriazňou počasia. Aj tento prvok dotvára celkové vnímanie architektúry domu, stvárnenia hmoty nielen exteriéru, ale aj voľného interiéru so zachovaním priehľadov, v duchu tradičných princípov architektúry na dedinách a názoru autora.

Miesto: Konská pri Rajci
Autor: Ing. arch. Peter Kasman
Rok: 2008-2013