Rekonštrukcia 3-izbového panelového bytu, Rajec

Byt v panelovom dome z 80-tych rokov bez zmeny dispozície fungoval skoro 30 rokov. 3-izbový byt má lodžiu a 72m² úžitkovej plochy. Byt pôvodne obývala 4-členná rodina. Navrhovaný koncept mal zadané vstupné informácie: mladý manželský pár, zatiaľ bezdetný, pracovňa (home office), odvážny no fungujúci dizajn, preferencia prírodných materiálov, pôvodná kuchyňa, väčšia kúpeľňa so sprchou, pokiaľ možno aj s vaňou.

V návrhu sa jednotlivé funkcie miestností nemenili. Zbytočne veľká vstupná chodba sa rozdelila priečkou, tak vznikla súkromná šatníková chodba a kúpeľňa sa zväčšila o sprchový kút. Presvetlenie vnútornej dispozície sa vyriešilo dodatočnými otvormi v priečkach. Aj napriek striktnej dispozícii panelového bytu sa podarilo rozdeliť byt na nočnú / dennú, resp. pracovnú / súkromnú časť.

Hlavnou ideou, ktorá ovplyvnila koncept bolo vytvorenie hniezda, príjemného domova, vyžarujúceho teplo, pohodu a pokoj. Tvaroslovie spálne určuje duch intimity. Spanie na pódiu, asymetricky zakrivený vstavaný nábytok, zabudovaná vaňa, ticho,…

V podobnom duchu je vnímaná aj obývacia izba. No nakoľko je obývacia izba prístupná aj návštevám a blízkym, je zariadenie predurčené na rozhovory, pohostenie, čítanie, relax. Dynamické formy pozývajú užívateľov do priestoru a vytvárajú atmosféru otvorenosti, pohostinnosti. Atypické, neštandardné stolárske prvky kreatívnou formou vytvárajú multifunkčnosť sedenia, hrania, ležania. V ostatných miestnostiach sa duch príjemného priestoru nevytráca, len prechádza do strohejšej formy. Kúpeľňa, wc, jedáleň a chodbové priestory kombinujú biely materiál DTD s masívom duba.

Doplnky dopĺňajú charakter celého bytu. Osvetlenie, sklenené priečky, kovové vešiaky nie sú silné výstrednosťou, ale funkciou zameranou na detail, precíznosťou a charakterom priestoru.

Miesto: Rajec
Autor: Ing. arch. Peter Kasman
Rok: 2011-2013