Revitalizácia domu, Stupava

Radový dom neďaleko centra Stupavy. Štandartná zástavba, minimálne priedomie, akurát tak za zaparkovanie auta a trochu zelene. Dvor však na pomery mesta veľký, orientovaný na juh. Ten bol aj východisko pre úplnu zmenu dispozície v návrhu pre štvorčlennú rodinu. Slnko chceme predsa v obývacej izbe a nie v hygiene, či zádverí. Obývaciu izbu s jedálňou orientujeme na juh k dvoru. V nike, pôvodnej krbovej miestnosti je kuchyňa s aspoň čiastočným výhľadom k vstupu do domu. Aby bol prehľad, čo sa deje na dvore a pri vstupnej bráničke. Izby v kontakte s ulicou ostávajú zachované pre deti a rodičov. Nový kúpelňa sa vošla medzi izbu a kuchyňu, čím dostala veľké okno na presvetlenie.

Pre úplnú zmenu dispozície bolo potrebné vytvoriť 5 m otvor v nosnej, predtým obvodovej stene a zväčiť otvory na stene v kontakte s dvorom. Zvlášť otvor v obvodovej stene bol odvážnym počinom nielen architekta a statika, ale aj dodávateľa.

Vďaka vzájomnej dôvere klienta s architektom sa podarilo dispozíciu navrhnúť a zrealizovať tak, aby budúce fungovanie rodiny v dome bolo bez kompromisov a bez nadbytočných priestorov, či chodieb.

V roku 2020 sa na dome vytvorila prekrytá terasa pri obývacej časti, príprava pre schodisko z pôvodného návrhu a dom sa zateplil. Je tak schopný stále rásť na základe štúdie aj počas ďalších dní života v ňom. To potvrdzuje aj fakt, že dva staré nádherné stromy vo dvore, hruška a magnólia, sa podarilo zachovať počas všetkých prác a ich krásu je možné obdivovať tak z terasy ako z interiéru.

Miesto: Stupava, SR
Autor: Ing. arch. Peter Kasman
Rok: 2016-2017, 2020