Denisa Dolníková

budúci architekt

1. Ako by si sa opísal(a), predstav sa nám…

Ahojte, volám sa Denisa a pochádzam z dedinky Konská v tesnej blízkosti kúpeľného mesta Rajecké Teplice. Študovala som na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline. Keďže som mala vo svojom smere jasno, po skončení strednej školy som išla študovať na Vysoké učení technické v Brne, architektúru pozemných stavieb. Momentálne prechádzam do tretieho ročníka bakalárskeho štúdia a okrem školy sa snažím získavať čo najviac praktických skúseností. Svoj voľný čas rada trávim v prírode, ktorá mi je veľmi blízka. Často kreslím a cestujem vďaka čomu obohacujem svoj pohľad na svet.

2. Architektúra. Čo znamená pre teba toto slovo?

Keď som bola v prvom ročníku na vysokej škole, dostala som túto istú otázku od architekta, ktorý nás vyučoval. Bol to začiatok môjho prvého architektonického ateliéru na škole. Ťažko som vtedy hľadala slová na odpoveď a ťažko ich hľadám aj dnes. Architektúra je ale pre mňa úžasné umenie, ktoré ma každý deň dokáže prekvapiť a ohromiť zároveň. Že predstavivosť a kreativita človeka je taká nekonečná a bez hraníc. Že vďaka architektúre vieme vytvoriť prostredie ktoré je príjemné a funkčné. Vytvárať toto prostredie je krásne ale náročné zároveň, a preto obdivujem každého kto si túto cestu vybral.

3. Prvý kontakt s umením, architektúrou.

U mňa sa kreativita prejavovala už od skorého veku. Ako malá som neustále niečo tvorila a kreslila. Moje sklony k architektúre začali pomerne skoro, keďže som pravidelne prekresľovala návrhy svojej izby, našej kuchyne a podobne. Stále som premýšľala ako urobiť prostredie nášho domu podľa mojich predstáv. Už okolo deviatich rokov som vytvárala prvé kresby rozmiestnenia nábytku. Smer ktorým som sa vydala bol už teda jednoznačný.

4. Do ateliéru treea, si nabehla ako do rozbehnutého vlaku. Prečo si vybrala práve tento?

Vždy ma lákala práca v menšom ateliéri, kde by som sa podieľala na rôznorodých projektoch. Tento ateliér ma však zaujal aj kvôli zmyslu a citu pre architektúru a jej detaily. Som rada že môžem získať aj tieto skúsenosti a nielen technickú stránku tohto smeru.