Ing. Lenka Pohanková

konštruktér, koordinátor

1. Ako by si sa opísala, predstav sa nám…

Pochádzam z neďalekej dedinky Veľká Čierna a už dnes viem, že život inde si už ani neviem predstaviť. Až skúsenosti mi ukázali ako mám Rajeckú dolinu rada a že presne tu sa cítim najlepšie, skrátka doma. Na strednú stavebnú školu som chodila do Žiliny a skoro som sa na ňu nedostala :D, zaujímavý paradox, keďže som absolvovala ešte vysokú školu. Prvý stupeň v Žiline a druhý stupeň v Bratislave. Ponuka doktorantského štúdia v Bratislave ma nezaujala a tak som sa vrátila domov a zamestnala sa na stavebnom úrade v Žiline. Tam som dlho nepobudla, pretože som sa posunula vo svojom živote na ďalší stupienok a založila si rodinu. Po materskej dovolenke som sa nechcela vrátiť do zamestnania na úrade a túžila som opäť projektovať stavby, presne ako na škole. Voľného času veľa nemám, ale keď sa predsa nájde, mám rada hudbu, tanec a knihy.

2. Architektúra. Čo znamená pre teba slovo architektúra?

Keďže nie som architekt s týmto pojmom som sa stretávala len okrajovo. Vnímam ju, ale už dlhšie a naozaj dokáže prekvapiť, zaujať ba dokonca až učarovať. Je určite dôležitá, pretože len premyslená a trvalo udržateľná architektúra nám zabezpečí plynulý rozvoj a krásne prostredie aj pre budúce generácie.

3. Prvý kontakt s umením, architektúrou.

Úplne prvý návrh domu evidujem v mojich 6 rokoch. Je mi veľmi ľúto, že som si tento koncept nezachovala a nezaarchivovala a len matne sa pamätám ako návrh vyzeral. Nikto ani len netušil, že to bude moje budúce povolanie. Návrh bol robený poctivo doma, ručne na biely kartón a už vtedy bolo zrejmé, že architekt zo mňa nebude 😀 nemám úplne talent na kreslenie ani som sa mu nevenovala, som skôr praktický typ.

4. Do ateliéru treea, si nabehla ako do rozbehnutého vlaku. Prečo si vybrala práve tento?

Pracovať v architektonickom alebo projekčnom ateliéri bol môj sen ešte z vysokoškolských čias. V dnešnej dobe nie je jednoduché len tak sám po škole začať s takouto prácou, a preto v ateliéri zúžitkujem všetky nové poznatky a použijem aj tie, ktoré som zabudla, že ich viem ešte zo štúdia. Je to obojstranne výhodná spolupráca ateliéru a konštruktéra a vytvára kvalitnejšie návrhy a prepracovanejšie projekty pre našich investorov. Prečo som práve v treea? Lebo je tu mladý kolektív, ktorý nespí na vavrínoch a stále sa učí niečo nové a sme predsa v prekrásnej Rajeckej doline, čo viac k tomu dodať? Už len dostatok chuti do práce a veľa nových projektov.