Začínať vetou, darujte 2% na aktivity občianskeho združenia bez poznania jeho cieľov a práce, je čisté bláznovstvo.

Teší nás, sme Aktívny PARK Rajec.

Koniec roka 2021 nám ukázal, akej myšlienke veria, akú mentálnu silu majú skalní členovia Aktívneho PARKU. Po niekoľkých pohároch punču v dvojmetrových odstupoch sledujeme steny miestnosti 3x5m, aby sme zmenili tému pandémie a nestálej spoločenskej situácie na pozitívny revival uplynulého roka pohľadmi na plagáty s ročníkom 2021.

Prvý.
Detský majster, virtuóz detského záujmu Braňo Jóbus si v júni podmanil Rajecké námestie. (Nechápajúc) Nechápeme jeho miestnu orientáciu no všetko nám vysvetľuje jeho žena, rodená Kunerádčanka. Akcia s tradičnými trhovníkmi, zábavou a hlavne bohatou slovnou zásobou a fantáziou Jóbusa bola prvotinou nielen v lockdownovej prestávke, ale aj oficiálne prvou, v ktorej Aktívny PARK rovnocenne spolupracoval s mestom Rajec. Pán primátor, pán vedúci kultúry je nám cťou! O lokalizáciu akcie na námestí sme sa snažili 4 roky.

Druhý.
Prevezmem si názov virtuozita. Dátum 9.9.1941. Naša generácia nevie. Ostatní pamätajú ťažko. Zvyšok smúti. 270 paragrafov a všetky so spoločným menovateľom. Rasová nenávisť a antisemitizmus. Tak aktuálne! Pred osemdesiatimi rokmi však nezabudnuteľné drastické dôsledky Židovského kódexu.

V Rajci sa pietnej spomienky zhostili nielen organizátori Aktívneho PARKU, ale aj rôzne osobnosti, dobrovoľníci z Rajca a mesto Rajec. A prečo virtuozita? Dovedna 12 hodinový scenár sme zvládli výnimočne a na minútu presne – od úvodných príhovorov, čítania mien židovských obetí až po novodobý výkričník v podobe filmu Kroky na hrane, až po TMU. Vidiac množstvo zahĺbených ľudí pri zhasnutom námestí a prvých tónoch klavíru po skončení filmu, sviečkach v tvare päťcípej hviezdy!? To je hĺbka virtuozity, ktorá otriasla aj nás pripravených…

Upíjame z ďalšieho punču, debata sa stočí k neúspešnej kandidatúre mesta Žilina na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. (NE)stále neobsadenému priestoru, obchodíku pod nami, či vízie otvorenia komunitného – sociálno – vzdelávacieho centra pre deti prvého stupňa.

LANDSCAPEs – pod týmto názvom pokračuje jedna z nosných myšlienok EHMK. Program ERASMUS +, do ktorého ani nevieme ako vletel Aktívny PARK v jeseni minulého roka. Premietaním fotiek z návštevy Anglického Dorsetu, Weymouthu, či Londýna spolu s Katkou a Lukášom z Kysúc mi v hlave paralelne beží myšlienková búrka otázko-výkričníkov: Ako je toto možné? Ako sa stalo, že Aktívny PARK hostí na konci apríla tohto roka 36 profesionálov z Francúzska, Anglicka, Holandska a Nórska? Dokončím prednes. Hlboký nádych, výdych. DÁME TO! Podporu je cítiť, veriac, že sa určite pridajú ďalší. Čaká nás TRAINING WEEK LANDSCAPE na spektakulárnych miestach Malej Fatry, v Novej Synagóge, v Bioklimatickom Parku, zakončený na námestí v Rajci s bohatým programom…Ak by nám to niekto pred štyrmi rokmi povedal, asi …

Rozkrájame práve dopečený chlieb. On, pečený v dome, ktorému zhasli pece hnusné politické machinácie 60 – tych rokov. Pozerám na domáci syr, korbáčiky, maslo. Toto sa nepodarilo. Dva roky strávené hľadaním funkcie obchodu, ktorého sortiment by hovoril z duše tohto domu. Prehry patria k životu. Priestor je hotový, skolaudovaný a hľadá nájomníka, priateľa, sympatizanta. Dvere sú otvorené. Kedykoľvek príď…

Vidíme nádej ďalšieho roka. Tak ako štyri predošlé.

Ostávame komunitní, veď to jediné, zdieľané a priateľské nás dostalo cez Silvestra 2021. Detské! Nežná časť Aktívneho PARKU nás ponára do tajov detského sveta. Ten svet, ktorému my dospelí často nerozumieme. Započúvajúc sa do témy sociálno – vzdelávacieho programu nevnímame ani chladnúci punč v rukách. Od augusta minulého roka pracujeme na administratíve žiadosti o dotáciu, ktorá by nám pomohla sprístupniť sálu a podbránie najmä tomuto citlivému detskému svetu. V týchto dňoch sa rozhoduje, či je táto cesta správna. Ak áno, do roka sme opäť viac komunitnejší.
Je neskoro večer. Dohasína sviečka. Punč je tatam.

Máme pokoru k životu a rešpekt pred neustálymi zmenami, ktoré nezávisia od nás. Ale veríme, že to zvládneme tak ako doteraz.

Rok 2022. Tie 2% vás nestoja nič. Darujte ho tým, ktorí to podľa vás najviac potrebujú.

Galéria fotografií z našich akcií

Aktívny PARK Rajec
občianske združenie
IČO: 51282721
Sídlo: M. R: Štefánika 624/10, 015 01 Rajec