V lodičkách vystupuje z auta. Zdravíme vždy usmiateho Marek Adamov na VIP parkovisku za Nová synagóga Žilina. No zo včerajška by ste ju nespoznali. Moderátorka semináru LANDscape v Novej Synagóge @Silvia je tak pokojná, že si tento stav preberáme za svoj aj na najbližšie hektické minúty.

Ťažko opísať podobnosť dvoch diel svetových architektov. Petra Behrensa, ktorého v súčasnosti zastúpil architekt Martin Jančok a Ferdinanda Milučkého držiteľa Rádu Ľudovíta Štúra. Obaja vytvorili diela začínajúcej moderny. Behrens modernou končil Milučký začínal. Vo svojej dobe neboli príliš pochopení, o to viac si vážime možnosť hostiť našich priateľov z Európy v dvoch národných kultúrnych pamiatkach, dvoch svetových architektov v dvoch dňoch LANDSCAPE Training weeku.

Krv nám zmrzla, keď nám Marek za mixom hlási 5 min. do spustenia online-streamu. Prezentácie aktérov po všetkých úložiskách sveta len nie v Novej Synagóge. Na pódium kráča Marek, aby nám zachránil prezentáciu a pomohol nám zastaviť čas, resp. skrátiť download . Našťastie sa prezentácie spúšťajú a idú si svojim životom.
Pohľad do zákulisia: Behom úvodných prezentácií Silvia hlási a moderuje speakrov. Paralelne s moderovaním spúšťam jednotlivé prezentácie a vysvetľujem spôsob pohybu slideov, Lukáš Hrošovský prosí tu-sediacich cez whatsapp, aby posielali linky na úložiská v prestávkach sťahovaných do PC. Kat Cat chatuje so speakrami prednášajúcimi o spôsobe prezentovania online, o ktorých technik online prenosu ani netuší… (momentka 2-3 minút)

Ja tento organizačný výbor asi vynesiem do nebies
Lámanou angličtinou sa snažím vysvetliť koncepciu Pustovne Antonta Srholca. Štít, nosný systém stien, funkčný dekor záklopkov. Všetko je zaujímavé a jedinečné pre zahraničnú návštevu, ktorá nepozná dedičstvo našich predkov. Kým pohľadom prosím o pomoc Katku, či Lukáša v hlave mi ide príbeh, ktorý stojí za týmto dielom komunity okolo Ladislav Zidek. Ono vlastne, ani slová, texty, či sociálne siete nenahradia mozoľnaté ruky, um ekológie, či prirodzené dobro človeka.

V tráve, na lavičkách, v pustovni. 25 ľudí leží v tejto oáze prirodzeného prostredia. Minúty ubiehajú, meškáme na ďalší program na námestí. Ťažké odísť. Dokonca aj kameraman Peter Komár na chvíľu vypne …
…až kým ho Katka milo a potichu prebudí do práce na interview s hosťami.

Z Bioklimatický Park Drienová na námestie Rajec, ktoré hostí tradičný folklór so stavaním mája.
Ani ako žiakovi pána architekta Milučkého, ani ako rajeckému rodákovi sa mi to nikdy nepodarilo – sedieť spolu s priateľmi obklopený spleťou renesančných klenieb ožiarených zapadajúcim slnkom na prízemí radnice. Tie klenby, ktoré po architektovom zásahu nie sú z námestia SNP uzavreté v tmavom renesančnom priestore, presvetlené iba maličkými oknami. V tomto priestore uzatvárame 4 dňový príbeh LAND príbeh.

Zemiak, malý nikdy nie rovnaký. Na tisíc a jeden spôsobov. Na tento dátum ešte príznačnejší.
Práve on sa stal hlavnou ingredienciou majstra šéfkuchára Peter Beneš s Juraj Vojtas, potom ako ideu kreoval zo svojho ateliéru z VŠVU Dávid Koronczi. Pre Davida, rovnako ako pre mňa je Milučký stelesnením umelca architekta s vážným až prísnym prístupom.

Priame línie, subtilnosť, rýdzosť, jednoduchosť. Architekt stien. Podarilo sa im to. To, čo predviedli na tanieri malo dvojaký zážitok. Chuťový a umelecký.

Príbeh. Príbeh umenia, krajiny, človeka. LAND…

Spájame sa. Vytvárame nové, nepoznané. Spoznali sme sa vzájomne. Učíme sa byť profesionálni, ale aj ľudskí. . Ponárame ruky do misy plnej makových lievancov… vytvárame vzťahy v jedinečnosti umeleckého obrazu. Za jedným stolom, makom a červenými líniami Milučkého virtuozity.

Z počiatočného dažďa a chladu v Jánošíkových dierach, sneh a vietor na Chlebe, letnom počasí na terase Žilinskej synagógy, až po prirodzene zdravé prostredie Bioklimatického parku, končíme v renesančnej radnici majstra Milučkého. Rodí sa dieťa, ktoré chceme nechať rásť na Slovensku…
Ďakujem dámy a pán . Dielo, ktoré prešlo bez povšimnutia okresných, či krajských inštitúcii má na to stať sa prvým a jedinečným na Slovensku!

Ďakujeme @erasmus+, ďakujeme prekladateľke Michaela Ludvikova, ďakujeme za podporu @mesto Rajec a oddeleniu kultúry, ktoré nám pomohlo vytvoriť umelecký zážitok v IKONE Rajca v Radnici.

Oerol Terschelling Dorset Area of Outstanding Natural Beauty – AONB Activate Performing Arts Le Citron Jaune – Centre National des Arts de la Rue et de l’Espace Public Learning Hub Friesland Bodø2024